Jak zagospodarować deszczówkę?

Rozsądne gospodarowanie zasobami wodnymi jest już niemal powszechnie uznawane za obowiązek każdego z nas. Chroniczne braki wody w niektórych regionach świata i ogromne marnotrawstwo wody w rozwiniętych krajach kapitalistycznych hemisfery zachodniej stoją w jawnej sprzeczności z zasadami równego dostępu do dóbr naturalnych.

Zbiorniki na deszczówkę

zbiorniki na wodę deszczowąJeżeli wzniosłe pobudki ideologiczno – moralne nie znajdują jednak oddźwięku u wszystkich, bardziej praktyczny powód może okazać się w tym przypadku bardziej przekonywający. Właściciele domów z ogrodem lub działką dobrze wiedzą jak dużo wody jest potrzebne do odpowiedniego nawodnienia ogrodu, trawnika lub działki warzywnej. Rosnące ceny wody w miejskich wodociągach oraz zakaz używania wody do podlewania w okresach suszy lub awarii wodociągów nie raz daje się we znaki mieszkańcom większych miast. Rozwiązaniem tych problemów mogą się okazać zbiorniki na wodę deszczową instalowane przy domowym systemie rynien gromadzący opady deszczu. Umieszczany zbiornik pod ziemią gromadzi wodę opadową poprzez połączony system rynien, a następnie dystrybuuje ją przy pomocy pompy wodnej. Woda ze zbiornika może być używana w spłuczkach toalet i do prania, a także do nawadniania ogrodu. Wszystkie zbiorniki na wodę deszczową wyposażone są w system automatycznego pozbywania się nadmiaru wody w okalający je grunt, pełniąc funkcję systemu irygacyjnego.

Zagospodarowanie wody deszczowej może przynieść spore oszczędności przy płaceniu rachunków i wpisuje się w nurt proekologicznych zachowań zdobywający rzesze nowych sympatyków. Stosunkowo prosta konstrukcja systemu zbierania i gromadzenia deszczówki nie jest dużą inwestycją i może zwrócić się już po dwóch latach użytkowania. Obecność na ryku wielu modeli zbiorników pozwoli wybrać najodpowiedniejszy dla naszego domu.