Zwalczenie bolesnych miesiączek

Duża liczba kobiet na całym świecie cierpi kilka dni w miesiącu z powodu bólów menstruacyjnych. Bolesne miesiączki komplikują normalne funkcjonowanie. W ekstremalnych przypadkach uniemożliwiają nie tylko pracę, ale i wykonywanie codziennych czynności. Naszym naturalnym odruchem jest zażycie tabletek przeciwbólowych lub rozkurczowych, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany efekt.

Domowe sposoby na bóle menstruacyjne

sposoby na bolesne miesiączkiPrzyjmowanie farmaceutyków w dużych ilościach jest niebezpieczne dla zdrowia. Jakie są, więc inne sposoby na bolesne miesiączki? Podczas tych kilku dni wskazany jest odpoczynek i relaks oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Bardzo często zdarza się, że mimo bólu kobiety chcą wykonać jak najwięcej codziennych obowiązków. Jeżeli już chcemy być aktywne możemy wykonać lekkie ćwiczenia fizyczne dopasowane do naszego samopoczucia na przykład rozciągające i rozluźniające mięśnie, spacer, joga itp. Można zrelaksować się również podczas ciepłej, ale nie gorącej kąpieli. Kiedy leżymy w łóżku warto zrobić sobie ciepły okład na brzuch z termoforem, jednak uważajmy, aby temperatura nie była zbyt duża. Nie odmawiaj sobie w ten dzień przyjemności. Podczas okresu kobiety mają różne zachcianki żywieniowe, na przykład pizza z podwójnym serem, tabliczka czekolady itp. Należy zachować oczywiście umiar i unikać produktów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm podczas miesiączki np. duża ilość kawy, bądź ostre przyprawy. Spełnianie zachcianek przez jeden lub dwa dni nie powinno wpłynąć negatywnie na nasze ogólne nawyki żywieniowe. Poprawi to nam humor i pomoże przetrwać najgorszy ból. Odpowiedni strój też jest ważny. Trzeba się czuć komfortowo, więc zrezygnujmy z obcisłych jeansów i bluzek. Garderoba nie powinna uciskać brzucha, a materiał niekrępujący ruchów i oddychający.

Wszystkie te sposoby pozwolą nam złagodzić objawy miesiączki i przetrwać te kilka dni. Jednakże chociaż bóle przy menstruacji wydają się dla niektórych normalne warto wiedzieć, że mogą być wynikiem występowania różnych czynników. Jeżeli powtarzają się one cykliczne i są nasilone warto skonsultować się z ginekologiem.